Ovoga puta u Feminističkoj čitanci predstavljamo vam prevod teksta Sare Kember “Beleške za feministički futuristički manifest” u prevodu Emilije Epštajn. Tekst je objavljen 2012. godine u Ada: A Journal of Gender, New Media, and Technology.
„Vizije tehnološke budućnosti vođene industrijom uvek su bile neiskrene, ali nikada više nego sada. Stoga, sasvim je moguće da nam alternative nikada nisu bile potrebnije. Feministički futuristički manifest – posebno s osvrtom na prošlost – mogao bi ponuditi jednu takvu alternativu.“
„Suočene smo sa pogoršanim asimetrijama u rodnim oblicima moći i znanja uključujući one ili posebno one gde se te asimetrije dovode u pitanje. Svakako, ovo je karakteristika neoliberalne racionalnosti koja je usađena i naturalizovana u savremenim usađenim i naturalizovanim formama takozvane sveprisutne kompjuterizacije i u delimično prisutnim futurizmima navodno čoveko-centričnih, relacionih, afektivnih, inteligentnih i intimnih okruženja doma i/ili grada. Preraspoređivanja (ljudskih subjekata kao predmeta podataka za integrisane sisteme nadzora i marketinga) koja strukturiraju ova okruženja postaju neprozirna ulaganjem u industriju, čak i kolonizacijom svakodnevnog života individualizovanog korisnika/potrošača. Neophodno je napomenuti da se mahinacije Fejsbuka i Gugla asimiliraju u okviru specifičnih, brendiranih dostignuća sveprisutne kompjuterizacije poznatije kao Ambijentalna inteligencija (Ambient Intelligence) i Ambijentalni mediji (Ambient Media). Ove novonastale tehnonauke nastoje da pojačaju ideju svakodnevnog života dok ga istovremeno menjaju gotovo do neprepoznatljivosti.“
„Koji su i gde se nalaze limiti kontrole kada ne postoji alternativa prirodi/telu/životu izvan njihove instrumentalizacije?“