RWF Logo

Pobuni se – rasizmu – odupri se!

POBUNI_SE_naslovna


Pridružite nam se u četvrtak, 21. marta u 12:00 na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, gde ćemo protestom i angažovanom muzikom obeležiti Međunarodni dan borbe protiv rasizma.

Saopštenje povodom 21. marta, Međunarodnog dana borbe protiv rasizma,Nedelje evropske akcije protiv rasizma (18.- 24. mart) i Mesec dana Ženskog romskog aktivizma:

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv rasizma, želimo da podsetimo predstavnike/ce vlasti u Srbiji na rasizam u našoj sredini, koji se ogleda pre svega u odnosu prema romskom stanovništvu, koje živi u institucionalizovanom nasilju i potpunoj segregaciji. Uprkos međunarodnim i domaćim aktima koji bi trebalo da spreče rasnu diskriminaciju, Romi i Romkinje su i dalje najsiromašniji, široko diskriminisani/e i potpuno isključeni/e iz našeg društva. 

Romske porodice žive u izuzetnom siromaštvu, a državna politika ih gura u još veću nemaštinu. Neformalna naselja, najčešće romska, uništavaju se zbog velikih infrastrukturnih projekata, dok ljudi koji su tu živeli postaju beskućnici/ce. Država ne nudi alternativna rešenja, bez kontrole troši novac koji stiže za poboljšanje položaja Roma, a stvari se ne menjaju. Nezaposlenost Roma i Romkinja je izuzetno visoka, između 90% i 95%. Diskriminacija je prisutna u svim sferama života – pri zapošljavanju, zdravstvu i školstvu.

U društvu nema saosećanja i solidarnosti sa Romima i Romkinjama – negativne predrasude i stereotipi su opšte prihvaćeni; postoji velika etnička/rasna distanca prema romskom stanovništvu. Oni su građani drugog reda, koji se predstavljaju i razumeju prvenstveno kao problem i prepreka. Istraživanja pokazuju da su “belom” stanovništvu Romi društvena grupa najmanje prihvatljiva za brak. U tom kontekstu, u klimi opšte nekažnjivosti, rasno zasnovano nasilje na ulicama je sve češće.

Visok stepen rasizma u društvu vidi se i u odnosu prema azilantima iz bliskoistočnih, azijskih i afričkih zemalja. Otvaranje Centara za azilante prate masovni protesti lokalnog stanovništva. Registrovane su i lažne optužbe protiv azilanata/kinja zbog navodne krađe i prostitucije – ljudi druge boje kože povezuju se sa ugrožavanjem sopstvene bezbednosti. Izjave državnih činovnika kao što je “Mi se prosto bojimo da će dolazak ogromnog broja azilanata u centar Šumadije ugroziti bezbednost i nas i naše dece” (Dragan Jovanović, predsednik opštine Topola) svedoče o tome koliko je rasizam u našem društvu sveprisutan, institucionalizovan, normalizovan i nekažnjen.

Svedočimo o ubrzanoj fašizaciji društva – umanjuje se stepen slobode i poriče se pravo na različitost.  Obespravljeno, osiromašeno stanovništvo sistematski se deli, svi koji su različiti postaju pretnja i neprijatelj. Elita koristi strah da bi, u vreme krize, uništila empatiju i solidarnost, stvorila distancu među ljudima i slomila bilo kakav građanski otpor.

Želimo da još jednom podsetimo predstavnike/ce državnih institucija da je njihova obaveza da omoguće realizovanje elementarnih slobodа i ljudskih prava svih pripadnika/ca društva i da spreče i kazne diskriminaciju i nasilje protiv onih koji su različiti po bilo kom osnovu ( na osnovu rаse, boje kože, verskog ili etničkog porekla, seksualne pripadnosti itd…)

POBUNI SE intext

 

Generalna skupština UN je 1966. godine odlučila da se 21. mart obeležava kaoMeđunarodni dan eliminacije svih oblika rasne diskriminacije, u znak sećanja na 69 osoba, koje su protestvovale protiv rasističke politike Aparthejda i koje su zbog toga ubijene 21. marta 1960. godine u južnoafričkom gradu Šapervilu.

I mi želimo da tog dana podsetimo na razliku između deklarativne jednakosti o kojoj govori vlast i rasističkih praksi države i društva kojima svakodnevno svedočimo. 

Ako ste u Beogradu, pridružite nam se u četvrtak, 21. marta u 12:00 na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, gde ćemo protestom i angažovanom muzikom obeležiti Međunarodni dan borbe protiv rasizma.

 Istog dana, zajedno sa Ženskom romskom mrežom Banata, organizujemo u 17:00 u Novom Bečeju dođite da pogledate performans “Sve ono što sam ja”. Ovaj performans je nastao u produkciji Ženskog prostora iz Niša, u u režiji Dijane Milošević i uz podršku DAH Teatra. Performans izvode aktivistkinje i aktivisti iz različitih romskih organizacija. Performans se bavi položajem Romkinja u našem društvu i ima za cilj da se suprotstavi rasizmu i predrasudama, a izvodi se u okviru kampanje Mesec romskog ženskog aktivizma. 

Akcija se organizuje i u 12:00 u Obrenovićevoj ulici u Nišu, kod tržnog centra Kalča, kroz zajedničko protesno stajanje organizacija iz Antifaštističkog kolektiva Niš, podele informativnog materijala i razgovora sa građanima/kama o borbi protiv postojećeg rasizma i fašizma.

Ove akcije se izvode  i u okviru Nedelje evropske akcije protiv rasizma (18.- 24.03.2013.), koju je pokrenula mreža UNITED – Ujedinjeni protiv rаsizmа, kojаpovezuje sve evropske orgаnizаcije koje se bore protiv rаsizma i fаšizma,  bave položajem migranata i promovišu princip jednakosti za sve. 

 
NE DAMO DA NAS POBEDE!
NE DAMO DA NAS ZASTRAŠE!
RASIZMU SE ODUPIREMO!
JASNO PORUČUJEMO: STOP RASIZMU!
  
  • Dah Teatar
  • Rekonstrukcija Ženski fond
  • Ženski prostor
  • Romska ženska mreža Srbije
  • Ženska romska mreža Banata
  • Žene u crnom
  • Antifašistički kolektiv Niš
 

Beograd 15.03.2013.