1914. Dimitrije Tucović piše: Prvo je u zemlju ušla mašina za ubijanje, pa tek mašina za rad.
Nad arnautskim žiteljstvom Peći, Đakovice i Prizrena lebdela je avet smrti dan i noć. Ko bi živ zamrkao, nije bio siguran da će živ osvanuti. Jer su ih baš po noći, vreme koje je uvek birano za izvršenje najgorih ljudskih zločina, kupili iz postelja i apsana i odvodili na gubilište. Ne čuje se ni šuma, a još manje puščanoga pucnja, »mir« i »red« vladaju svuda, a Arnauta svake noći nekuda nestaje, kao da se šakali i hijene iz ovih krševa izvlače, prikradaju njihovim kućama i ove jadne ljude kupe, odvode i dave. Ta i hijene bi ih na čovečiji način podavile!Kada sam saznao za ove poslednje podvige srpske vojne i građanske vlasti u novim krajevima, pomislio sam: Zar je zločinačka komitska psihologija ovladala celom vlasničkom hijerarhijom; od prvoga ministra do poslednjega žandarma, a ti, Srbijo, kuda ćeš sa njima i gde ćeš se zaustaviti?
Iz pisma Dimitrija Tucovića, oktobra 1913.
Čitajte:
DIMITRIJE TUCOVIĆ
Srbija je tipičan predstavnik malih agrarnih zemalja, sa primitivnim oruđima i načinima rada, ali mnogobrojnih, krupnih i teških veza sa stranim kapitalizmom. Nenormalni razvitak tih kapitalističkih veza malih agrarnih, u svom privrednom razvitku zaostalih zemalja pokazuje se u tome što njih kapitalistička privreda ne osvaja kroz radionice i fabrike, odozdo, iz privrednoga života, već kroz ministarske kancelarije, odozgo, preko državnoga a ne privatnoga gazdinstva. Veliki državni dug na strani postao je pre nego što se počelo raditi na podizanju proizvođačkih snaga koje bi podnošenje tih dužničkih obaveza olakšale. Prvo je u zemlju ušla mašina za ubijanje, pa tek mašina za rad.
…Jer ako su brige austriskih vlasnika o pravu svih balkanskih narodnosti na nacionalno samoopredelenje grozno šegačenje sa narodnosnim načelom, to su pretenzije Srbije na zavojevanje Arbanije grubo gaženje, bacanje pod noge toga načela. Proklamujući tu politiku srpska buržoazija je sad prvi put sa lica srpskoga naroda skinula veo jedne potištene nacije koja se bori za svoje oslobođenje. I kod naše buržoazije su iščezle uspomene na nekadašnje mladalačke ideale o slobodi, jednakosti i bratstvu, a zajedno sa njima nestalo je i sposobnosti da ceni težnje naroda za slobodom. Ona se ugiba pod pritiskom severnoga suseda, sva visi o skutovima ruske diplomatije, sredstva za vladanje pozajmljuje od stranih kapitalističkih kompanija, ali je stekla ideologiju eksploatatora i vlasnika koji se zamišlja na čelu gladne armije, kao gospodar nekoliko miliona pridavljenih podanika, sanja o veličini, roguši se, apeluje samo na silu i davi slabije od sebe u isto vreme kada joj preti opasnost da bude i sama od jačih pridavljena.
Čitajte, razmišljajte, razgovarajte!!!
Do sada objavljeno u ediciji Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata:
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 1 – “OTKROVENJE ZA SRETENJE”
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 2 – Rosa Luxemburg – “Kriza socijaldemokratije” (Junius – brošura)
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 3 – Nikola M. Popović: “Dimitrije Tucović – Njegov život i rad”
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 4 – Dimitrije Tucović protiv militarizma i nacionalizma iz knjige “Izabrani spisi”
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 5 – Jasmina Tešanović – “Lili iz Beograda”
- Antiratna stogodišnjica Prvog svetskog rata 6 – Dimitrije Tucović – “Srbija i Arbanija: Jedan prilog kritici zavojevačke politike srpske buržoazije”